Klimatyzacja

Serwis klimatyzacji jak się przygotować?

Jeśli zamierzamy pojechać na przegląd klimatyzacji warto było by się do niego odpowiednio przygotować podsunę wam kilka istotnych kroków jakie warto wykonać przed odwiedzeniem mechanika.

 

1. Przypomnijmy sobie, kiedy ostatnio robiony był przegląd lub naprawy układu klimatyzacji.

2. Sprawdźmy wydajność klimatyzacji, czy z kratek nawiewu leci zimne powietrze czy tylko chłodne a może w ogóle nie jest schłodzone?

3. Sprawdźmy ilość oraz rodzaj czynnika jaki powinien być w naszym aucie możemy odczytać tą informację z naklejki w komorze silnika (na pasie przednim lub masce) przykład:

Jeśli nie mamy takiej naklejki skorzystajmy z narzędzia firmy Hella klik Zapiszmy sobie takie dane jak: rodzaj czynnika, ilość czynnika w gramach oraz rodzaj oleju (informacje zaznaczone na czerwono).

Dzięki tym informacjom będziemy mieć pewność, że mechanik nie nabije nam za mało lub za dużo czynnika, będziemy też wiedzieć jaki olej powinien być dodany do naszego układu a przed serwisem możemy podpytać czy mechanik taki oleje w ogóle posiada. 

4. Zróbmy prosty test szczelności zaworów serwisowych. Odszukajmy nasze porty serwisowe wyglądają one tak jak na zdjęciu poniżej, jeżeli nie możemy ich zlokalizować poszukajmy informacji w książce serwisowej lub google.

na portach nakręcone są kapturki zabezpieczające. Zakładamy rękawice oraz okulary ochronne! i z wyczuciem powoli odkręcamy kapturki (pojedynczo) jeżeli usłyszymy choćby chwilowe “psss” to natychmiast zakręcamy kapturek oznacza to, że nasz zaworek nie trzyma i musimy zlecić jego wymianę podczas przeglądu układu klimatyzacji.

Uwaga! w żadnym wypadku nie wolno nachylać się nad portami serwisowymi przy odkręcaniu kapturków gaz, który może się ulotnić jest trujący!

5. Filtr przeciwpyłowy – jeśli zamierzamy przeprowadzić również dezynfekcje pojazdu to obowiązkowo wymieniamy filtr przeciwpyłowy. Filtr przeciwpyłowy to nasze zdrowie!

Możemy taki filtr zamówić wcześniej np. na allegro na pewno będzie trochę taniej, odpadnie też problem z brakiem filtra na stanie u mechanika. Pytanie jaki filtr kupić? Podaje klika katalogów online, gdzie możemy taki filtr samodzielnie dobrać: FILTRON   DENCKERMANN   MAHLE

Uwaga! Filtr należy wymienić podczas dezynfekcji wnętrza i układu klimatyzacji wymiana filtra po dezynfekcji zmniejsza jej skuteczność. 

6. Jeśli nasza klimatyzacja jest sprawna to na przegląd jedziemy zawsze na włączonej klimatyzacji, pozwoli to odpowiednio wymieszać czynnik z olejem co znacząco podniesie skuteczność wykonanej obsługi klimatyzacji.

Leave a Reply